Do kategorii tej należą także funkcje, które umożliwiają zaokrąglanie liczb oraz przeprowadzanie działań na funkcjach trygonometrycznych. Poniżej zaprezentowane są przykłady:
SUMA() - umożliwia sumowanie argumentów z podanego zakresu np. SUMA(A3:A20) Można ją także wywołać korzystając z paska narzędzi Standardowy i przycisku sigma. Liczba argumentów w nawiasach nie może przekraczać trzydziestu. Poszczególne argumenty oddzielamy od siebie za pomocą operatorów(;:), np. SUMA (A3:A20; B3:B50).
SUMA.JEŻELI() - wykonuje opcję sumowania komórek w podanym zakresie, gdy komórki spełniają podane kryteria. Jej składnia jest następująca:
SUMA.JEŻELI (Zakres;Kryteria;Suma:Zakres)Na przykład formuła: =SUMA.JEŻELI (A1:A5;">1000";B1:B5) oznacza, że tylko te komórki z zakresu B1:B5 będą sumowane, dla których odpowiedniki z zakresu A1:A5 będą większe od l000.
ILOCZYN() - umożliwia mnożenie argumentów ze wskazanych zakresów np. ILOCZYN(A3:A7). Może ona posiadać do trzydziestu argumentów, podobnie jak funkcja SUMA().
MODUŁ.LICZBY()-zwraca wartość bezwzględną z podanej liczby, np. gdy w komórce A5 wpisaliśmy liczbę -345, to formuła: = MODUŁ. LICZBY(A5) zwróci liczbę 345.
PIERWIASTEK() - zwraca pierwiastek kwadratowy z argumentu liczbowego (dodatniego), np. gdy w komórce A5 znajduje się liczba 256, to formuła: =PIERWIASTEK(A5) oblicza wartość 16.
LICZBA.CAŁK() - zwraca część całkowitą podanej liczby, np. gdy w komórce A5 znajduje się liczba 234,56 to formuła: =LICZBA.CAŁK(A5) oblicza wartość 234.
ZAOKR() - umożliwia zaokrąglanie liczby w podanej komórce do wskazanej liczby miejsc po przecinku, np. gdy w komórce A5 znajduje się liczba 234,4567 to formuła: = ZAOKR(A5;2) zwróci liczbę 234,46.
ZAOKR.DO.CAŁK() - funkcja eliminuje wszystkie cyfry znajdujące się po przecinku liczby dziesiętnej, zaokrąglając do najbliższej całkowitej, np. gdy w komórce A5 znajduje się liczba 234,56 to formuła: =ZAOKR.DO.CAŁK(A5) zwróci wartość 235.
ZNAK.LICZBY() - zwraca wartość l gdy liczba jest dodatnia, O gdy jest zerem i -l gdy jest liczbą ujemną, np. gdy w komórce A5 znajduje się liczba 10, to formuła =ZNAK.LICZBY(A5) zwraca wartość l.
POTĘGA() - podaje wartość liczby podniesionej do danej potęgi, np. gdy w komórce A5 znajduje się liczba 2 i chcemy ją podnieść do potęgi trzeciej, to formuła: =POTĘGA(A5;3) zwraca wartość 8.
STOPNIE() - przekształca wartość kąta w radianach na wartość kąta w stopniach, np. formuła: =STOPNIE(3,141593) oblicza wartość 180°.
RADIANY() - przekształca wartość kąta w stopniach na wartość kąta w radianach, np. formuła: =RADIANY(180) oblicza wartość 3,141593 radiana.
PI() zwraca wartość stałej tzn. 3,141593.
SIN() - funkcja zwraca wartość sinusa kąta podanego w radianach, np. SIN(PI) zwraca wartość 0. Jeżeli wartość kąta podajemy w stopniach to należy jego wartość przy pomocy funkcji RADIANY() przekształcić na radiany, np. formuła: SIN(RADIANY(30)) oblicza wartość 0,5.
COS() - funkcja zwraca wartość cosinusa kąta podanego w radianach, np.
COS (PI()) zwraca wartość l. Jeżeli wartość kąta podajemy w stopniach, to należy jego wartość przy pomocy funkcji RADIANY(), przekształcić na radiany, np. formuła: =COS(RADIANY(60)) zwraca wartość 0,5.
TAN() - funkcja zwraca wartość tangensa kąta w radianach, np. TAN(0,785) zwraca wartość 0,99920. Jeżeli wartość kąta podajemy w stopniach, to należy jego wartość, przy pomocy funkcji RADIANY(), przekształcić na radiany, np. formuła: =TAN (RADIANY(45)) oblicza wartość l.
FUNKCJE LOGICZNE: